Jak vybrat oběhové čerpadlo


V tomto článku se dozvíte...Proč se vyplatí elektronické oběhové čerpadlo?


Výběr oběhového čerpadla zpravidla řešíme ve dvou případech: pořizujeme oběhové čerpadlo do nové instalace např. v novostavbě, nebo měníme staré nefunkční oběhové čerpadlo za nové. V prvním případě, tj. oběhové čerpadlo pro nové instalace, musíme vycházet z projektu, kde projektant podle charakteru budovy a topné soustavy vypočítal potřebný výkon oběhového čerpadla, stanovil počet čerpadel a místo jejich instalace. V tomto případě bychom se měli řídit tím, co je uvedeno v projektu, a měli bychom pořídit odpovídající čerpadlo. Nenechme se však zmást tím, že v projektu je určeno čerpadlo od konkrétního výrobce - všechna malá oběhová čerpadla jsou typizovaná a pokud dodržíme stanovené výkonové parametry, můžeme bez obav zvolit čerpadlo jiné značky.

Staré třístupňové čerpadlo

Pokud potřebujeme náhradu za staré nefunkční čerpadlo, je situace jiná a zpravidla musíme vybrat vhodnou náhradu. Můžeme samozřejmě pořídit stejný typ čerpadla a jednoduše ho vyměnit, nicméně často se stává, že původní čerpadlo se už nevyrábí. K tomu většinou dochází, pokud máme staré tří-rychlostní čerpadlo. Tato čerpadla se už totiž nesmějí vyrábět a byla nahrazena novými modely s elektronickou regulací výkonu. Možná si říkáte, že se jedná o další byrokratické nařízení Evropské unie, nicméně nová elektronická čerpadla mohou oproti starým neregulovaným čerpadlům uspořit až 90% energie, takže tato změna má jistě své opodstatnění a šetří hlavně vaši peněženku. Pakliže jedno staré neregulované čerpadlo ročně spotřebovalo 500-800 kWh, tak nová oběhová čerpadla spotřebují cca 50 kWh za rok, což znamená, že cena nového elektronického čerpadla se vám může vrátit cca do jednoho roku.Jaké jsou hlavní parametry oběhových čerpadel?


Pro výběr oběhového čerpadla jsou nejdůležitější tři základní parametry:

  • Maximální výtlačná výška čerpadla, tj. hydraulický výkon čerpadla
  • Vestavná délka čerpadla, tj. rozteč připojovacích závitů
  • Dimenze připojení, tj. průměr připojovacího závitu

Maximální výtlačná výška je hlavním parametrem čerpadla. Určuje výkon čerpadla, tj. do jaké výšky dokáže čerpadlo vytlačit čerpanou kapalinu. Ovšem pozor! Celková výška domu nijak nesouvisí s potřebnou výtlačnou výškou oběhového čerpadla! Topný systém v domě je totiž uzavřenou soustavou, kde čerpané médium opět gravitačně klesá dolů, a geodetické převýšení tak má pouze zanedbatelný vliv na potřebný výtlak čerpadla. Mnohem podstatnější jsou hydraulické odpory v soustavě, které musí čerpadlo překonávat, přičemž tyto odpory vytváří především topná tělesa (radiátory). Pro běžný rodinný dům je možné orientačně stanovit potřebnou výtlačnou výšku oběhového čerpadla podle počtu radiátorů resp. vytápěné podlahové plochy:


Výtlačná výška čerpadlaPočet radiátorůPodlahové vytápění
Max. výtlak 4 metry8 - 15 radiátorůdo 120 m2plochy
Max. výtlak 6 metrů15 - 30 radiátorů80 - 220 m2 plochy
Max. výtlak 8 metrů12 - 20 radiátorůvíce jak 220 m2plochyVestavná délka čerpadla

Vestavná neboli konstrukční délka je vlastně velikost čerpadla, tj. rozteč mezi připojovacími závity. Oběhová čerpadla se nejčastěji vyrábějí s vestavnou délkou 180 mm. V některých instalacích se však z prostorových důvodů používá vestavná délka 130 mm. Pokud vybíráme náhradu za staré čerpadlo, vždy zvolíme čerpadlo se stejnou vestavnou délkou, jinak bychom nemohli čerpadlo snadno vyměnit a muselo by se upravit potrubí.

Posledním důležitým parametrem je průměr připojovacího závitu. Nejčastěji se instalují čerpadla se závitem o průměru 6/4" (DN 25). Můžeme se ale také setkat se závity 1" (DN 15) nebo 2" (DN 30). Závit oběhového čerpadla je vždy vnější a je zpravidla o 1/2" větší než průměr potrubí. Např. pro potrubí o průměru 1" (DN 25) se použije oběhové čerpadlo se závitem 6/4". Čerpadla pro větší topné soustavy se vyrábí s přírubovými přípojkami různých průměrů (DN 40 a více).

Oběhová čerpadla pro topné, klimatizační a chladicí soustavy se nesmí používat pro teplou užitkovou vodu. Tato čerpadla jsou určena pro topná média a jsou zpravidla vyrobena z litiny. Pro teplou užitkovou vodu se používají cirkulační čerpadla, která jsou z hygienických důvodů vyrobena z mosazi nebo z nerezu. Naší nabídku cirkulačních čerpadel naleznete v kategorii Čerpadla pro teplou užitkovou vodu.Jak vybrat vhodnou náhradu za staré oběhové čerpadlo?


Potřebujete-li vyměnit staré oběhové čerpadlo, které se už nevyrábí, musíte za něj vybrat vhodnou náhradu. Nové čerpadlo by mělo mít stejnou max. dopravní výšku a stejné připojovací rozměry, aby bylo možné snadno ho vyměnit. Pro výběr adekvátní náhrady můžete zvolit jeden z následujících postupů:

  • Podle názvu starého oběhového čerpadla nebo jeho typového štítku určete hlavní parametry čerpadla - max. výtlačnou výšku, průměr připojovacího závitu a vestavnou délku. Následně vyberte jakékoliv oběhové čerpadlo se stejnými parametry. Hlavní parametry je většinou možné zjistit přímo z názvu starého čerpadla. Např. označení čerpadla "25-4-180" znamená, že čerpadlo má připojovací závit DN 25 (6/4"), max. výtlačnou výšku 4 metry a vestavnou délku 180 mm. Pokud není možné tyto parametry zjistit, určete potřebnou dopravní výšku podle výše uvedeného počtu radiátorů (vytápěné plochy). Průměr závitu a vestavnou délku změřte podle starého čerpadla.
  • Vyhledejte vhodné oběhové čerpadlo v přehledu nejčastějších záměn. Tabulku záměn naleznete pod tímto odkazem.
  • Vyhledejte vhodné oběhové čerpadlo na webových stránkách Wilo nebo v aplikaci Wilo Assistant.
  • Pošlete nám fotku starého čerpadla na adresu info@CerpadlaBezStarosti.cz a my vám doporučíme vhodnou náhradu. Čerpadlo vyfoťte tak, aby byl vidět štítek čerpadla nebo alespoň název modelu (zpravidla přední strana čerpadla).

Pokud nevíte, jakou výtlačnou výšku čerpadla zvolit (např. jste na rozhraní mezi čerpadlem s výtlakem 4m a 6m), vyberte spíše silnější čerpadlo. Elektronické oběhové čerpadlo se přizpůsobí soustavě a zároveň budete mít výkonovou rezervu.Jak nahradit kotlové čerpadlo?


Kotlové čerpadlo je oběhové čerpadlo, které je zabudováno přímo v kotli a je součástí jeho technologie. V principu se jedná o klasické oběhové čerpadlo, avšak výrobci kotlů si tato čerpadla nechávají vyrábět na míru přímo pro konkrétní typ kotle. Takže kotlová čerpadla se oproti běžným oběhovým čerpadlům často liší v některých parametrech (rozměr, hydraulický výkon apod.). Kotlová čerpadla jsou také většinou řízena kotlem (zapínání, vypínání, regulace výkonu apod.), takže musí být přizpůsobena pro připojení přímo do kotle. Výměna kotlového čerpadla tak bývá složitější a většinou je nutné poptat kotlové čerpadlo přímo u výrobce kotle jako náhradní ke kotli. Na druhou stranu někteří výrobci kotlů této situace zneužívají a nabízejí kotlová oběhová čerpadla za přemrštěné ceny, které neodpovídají reálné ceně čerpadla. Na tuto situaci reagovali někteří výrobci oběhových čerpadel a nabízejí "univerzální" oběhová čerpadla, která mohou být připojena ke kotli a mohou tak nahradit integrované kotlové čerpadlo.

Wilo Varios PICO-STG

V naší nabídce můžete např. najít oběhové čerpadlo Yonos PICO-STG, které může být řízeno externě, takže může být použito jako náhrada za staré kotlové čerpadlo. Jedná se elektronicky regulované úsporné čerpadlo s širokými možnostmi nastavení. Může být použito jak pro topné, klimatizační a chladicí systémy, tak pro geotermální nebo solární zařízení. Čerpadlo může být regulováno externím PWM signálem, který používá většina výrobců kotlů. Kromě kotle může být čerpadlo také instalováno např. v systému tepelného čerpadla nebo solárního zařízení. Chcete-li ověřit, zda můžete čerpadlo Yonos PICO-STG použít, zašlete nám prosím fotku starého čerpadla na adresu info@CerpadlaBezStarosti.cz a my ověříme zaměnitelnost a doporučíme vám nejvhodnější náhradu.Jaká oběhová čerpadla vám můžeme doporučit?


Za dobu naší činnosti jsme se setkali téměř se všemi značkami oběhových čerpadel dodávaných na český trh. Všechna oběhová čerpadla jsou typizovaná, takže pro běžné topné systémy můžete použít téměř jakoukoliv značku a čerpadlo bude fungovat správně. Jednotlivé modely různých výrobců se ve všech podstatných parametrech a funkcích téměř neliší. Při výběru čerpadla se řídíme spíše (a) našimi zkušenostmi se značkou jako takovou, (b) spolehlivosti konkrétního výrobce/distributora, (c) průměrnou životností produktů a (d) poměrem cena-výkon. Tímto filtrem zpravidla neprojdou nejlevnější modely čerpadel, kde nižší cena musí být logicky něčím vykoupena. Zároveň příliš nevěříme drahým "prémiovým" značkám, které spíše než do technologického vývoje investují do marketingu a nákladné podpory prodeje. Proto v naší nabídce naleznete převážně oběhová čerpadla Wilo a Lowara.

Wilo

Německá značka Wilo patří mezi průkopníky a lídry v oblasti oběhových čerpadel. Její zakladatel Caspar Ludwig Opländer v roce 1928 vynalezl první oběhové čerpadlo na světě, čímž se výrazně zjednodušily a zefektivnily topné systémy a lidé získali snadnější přístup k teplu a teplé vodě. V roce 1956 společnost vyrobila první bezucpávkové oběhové čerpadlo Wilo PERFECTA. Tím určila technologický směr ve výrobě oběhových čerpadel - všechna dnes vyráběná malá oběhová čerpadla jsou bezucpávková. A konečně v roce 1988 bylo vyrobeno první elektronicky řízené oběhové čerpadlo Wilo STAR-E. Dnešním bestsellerem v kategorii malých oběhových čerpadla je produktová řada Wilo Yonos PICO. Z vlastních zkušeností víme, že tato čerpadla jsou naprosto spolehlivá, mají dlouhou životnost, snadno se instalují a provozují a zároveň jsou dostupná za rozumnou cenu.

Wilo

Další značkou, kterou našim zákazníkům s klidným svědomím doporučujeme, je italská Lowara. Tato značka patří do obřího nadnárodního koncernu Xylem Inc. a jedná se o předního výrobce čerpací techniky. V jeho produktové nabídce je kompletní sortiment čerpadel pro zásobování vodou, topení, chlazení a průmyslové instalace. Zejména oběhová čerpadla  této značky patří mezi špičkové a spolehlivé produkty. V naší nabídce naleznete především základní modely elektronicky regulovaných oběhových čerpadel ecocirc BASIC a PREMIUM.Jak funguje elektronická regulace oběhového čerpadla?


Pojďme si zjednodušeně vysvětlit, jak funguje elektronická regulace oběhových čerpadel. Je-li čerpadlo vypnuté, v celé topné soustavě je stabilní tlak, což zajišťuje malá tlaková nádoba. Po spuštění čerpadla se však tlak změní - čerpadlo začne tlačit čerpané médium, které prochází celou soustavou a postupně ztrácí tlak, takže za čerpadlem je vyšší tlak než před čerpadlem. Rozdílu tlaku před čerpadlem a za čerpadlem se říká diferenční tlak (označuje se Δp) a protože tato veličina přímo souvisí s aktuálním stavem topné soustavy, skvěle se hodí pro regulaci výkonu oběhového čerpadla.

Představme si situaci, kdy v soustavě máme pouze jeden radiátor a tento radiátor má termostaticky ventil zcela otevřený, takže naplno topí. Tlak za čerpadlem je např. 2,5 baru, tlak před čerpadlem 1,5 baru, takže diferenční tlak je 1 bar (2,5 - 1,5). Pokud chceme méně tepla, otočíme termostatickým ventilem a tím se sníží průtok topného média, ale protože čerpadlo "tlačí" stále stejně, zvýší se tlak za čerpadlem (snížil se průtok, ale zvýšil se tlak). Takže za čerpadlem bychom naměřili tlak např. 3 bary, před čerpadlem 1,5 baru a diferenční tlak by byl 1,5 baru (3 - 1,5). Čerpadlo však ví, že má udržovat konstantní diferenční tlak, takže sníží otáčky tak, aby tlak za čerpadlem opět klesl na původních 2,5 baru. Tím dochází k výrazné úspoře energie, protože čerpadlo vždy přizpůsobí své otáčky aktuální potřebě v topné soustavě. Fungování elektronické regulace krásně zobrazuje následující video.

Ve výše uvedeném příkladu jsme si popsali situaci, kdy čerpadlo udržuje konstantní diferenční tlak (Δp-c). Tato regulace se používá pro podlahové vytápění, pro rozměrně dimenzovaná potrubí a pro všechny instalace, které nemají proměnlivou charakteristiku (ohřev zásobníku apod). Druhou variantou je regulace podle variabilního diferenčního tlaku (Δp-v). V tomto režimu čerpadlo při poklesu průtoku (uzavření termostatického ventilu) neudržuje diferenční tlak konstantní, ale ještě ho sníží cca na polovinu původního tlaku. Tím ještě více klesnou otáčky motoru a sníží se spotřeba energie. Tento režim se používá pro klasické topné systémy, kde jsou radiátory s termostatickými ventily. Většina nových čerpadel má ještě možnost nastavit pevné otáčky a tím vlastně vypnout automatickou regulaci. Tento režim je vhodný pro některé specifické případy použití oběhového čerpadla. Pro běžné použití v topné soustavě rodinného domu však nedoporučujeme ho používat, protože tím ztrácíte hlavní výhodu elektronického oběhového čerpadla - automatickou regulaci výkonu, kterou jste si zaplatili v ceně čerpadla.

Zákazníci se nás také často ptají, kde jsou tlaková čidla, kterými čerpadlo zjišťuje diferenční tlak a reguluje svůj výkon? Odpověď je jednoduchá: malá oběhová čerpadla pro rodinné domy žádná čidla nemají. Regulace probíhá čistě elektronicky, a to podle aktuálních elektrických parametrů motoru čerpadla. Tyto parametry totiž přímo souvisí s hydraulickým výkonem čerpadla. Každé typové čerpadlo se v laboratoři výrobce důkladně otestuje a změří se jeho elektrické charakteristiky (příkon, výkon, proudové zatížení aj.) ve skutečném provozu. Z toho se vytvoří regulační schémata a ta se nahrají do elektroniky čerpadla. Čerpadlo tak nepotřebuje měřit skutečný diferenční tlak v soustavě, ale stačí mu sledovat aktuální elektrické parametry motoru, podle kterých pozná, co se v soustavě děje a reguluje svůj výkon.Má smysl funkce automatické adaptace čerpadla?


Některá nová elektronická čerpadla jsou vybavena funkcí tzv. automatické adaptace. Tato funkce umožňuje nalézt optimální provozní křivku čerpadla podle skutečných potřeb konkrétní topné soustavy. V praxi to znamená, že čerpadlo po určitou dobu monitoruje topnou soustavu (průtoky topného média) a podle zjištěných dat nastaví výkon čerpadla na optimální provozní křivku (na té následně probíhá automatická regulace). Výrobci často uvádějí, že díky této funkci je nastavení čerpadla ještě jednodušší a čerpadlo dosáhne ještě větší úspory.

Toto tvrzení je pravdivé jen částečně. Malá oběhová čerpadla pro rodinné domy nemají žádná provozní čidla a svůj výkon regulují podle elektrických parametrů motoru (viz "Jak funguje elektronická regulace"). Funkce automatické adaptace tak u těchto čerpadel funguje jen jako paměť, do které se ukládají provozní parametry čerpadla a z nich se odvodí vhodná provozní křivka, což nemusí být zrovna ideální postup. Ještě podstatnější však je fakt, že spotřeba energie je u malých oběhových čerpadel tak nízká, že přínos automatické adaptace je zanedbatelný a v absolutní spotřebě se téměř neprojeví. Funkce automatické adaptace je tak spíše marketingovým trikem výrobců, za který si zákazník zbytečně připlácí.

Jiná situace je u větších oběhových čerpadel pro bytové domy, kotelny, administrativní budovy apod. Tato čerpadla jsou provozována v rozsáhlejších topných soustavách, takže mají výrazně větší hydraulický výkon i spotřebu energie. Regulace čerpadel zde probíhá v jiném režimu a čerpadla mohou být řízena externě. Často mají integrovaná čidla, která vyhodnocují skutečné průtoky a tlaky v soustavě. U těchto průmyslových čerpadel už má automatická adaptace smysl, protože pomůže optimálně nastavit čerpadlo a zvýší celkovou úsporu.Jaké jsou povolené montážní polohy oběhového čerpadla?


Oběhové čerpadlo může být na potrubí instalováno téměř v libovolné poloze (samozřejmě je nutné dodržet směr proudění kapaliny potrubím). Zároveň je většinou možné natočit motorovou skříň čerpadla tak, aby ovládací panel byl v rovině a dobře přístupný. Výrobci v montážním návodu zpravidla uvádí povolené montážní polohy. Čerpadlo by nemělo být instalováno tak, aby spínací skříňka byla nad čerpadlem. V tomto případě by nebylo možné čerpadlo správně odvzdušnit, protože vzduch stoupá nahoru. Spínací skříň by neměla být ani pod čerpadlem, aby na ní nekapal případný kondenzát unikající z čerpadla. Čerpadlo by také mělo být vždy instalováno tak, aby hřídel motoru byla v horizontální nebo vertikální rovině. V jiných pozicích by mohlo docházet k nerovnoměrnému opotřebení a následnému poškození ložisek.Povolené montážní polohyJe nutné použít tepelnou izolaci čerpadla?


Tepelná izolace oběhového čerpadla

Malá oběhová čerpadla jsou zpravidla dodávána bez tepelné izolace, která se musí dokoupit samostatně jako příslušenství čerpadla. Tepelná izolace je vyrobena ze speciálního teplotně odolného termoplastu a je tvarována pro konkrétní model čerpadla tak, aby přesně dosedla na těleso čerpadla a izolovala ho. Použití tepelné izolace není nutné, ale je vhodné, a to z následujících důvodů. Čerpadlo může být při provozu velmi horké a použitím tepelné izolace se výrazně sníží tepelné ztráty přes čerpadlo. Izolace sníží rozdíl teplot mezi čerpadlem a okolím, čímž se snižuje množství vznikajícího kondenzátu. A v neposlední řadě, použitím tepelné izolace se chráníme proti případnému popálení přes horké čerpadlo. Originální tepelné izolace jsou tvarované tak, aby nebránily odkapávání kondenzátu z čerpadla. Je-li čerpadlo používáno pro chladící okruhy, je nutné použít jiný typ izolace.Jak odvzdušnit oběhové čerpadlo?


Stará třístupňová oběhová čerpadla se odvzdušňovala přes vypouštěcí šroub umístěný uprostřed přední části čerpadla. Pokud bylo čerpadlo zavzdušněné, šroub se opatrně povolil a z čerpadla začal unikat vzduch. Když z povoleného šroubu unikala pouze voda, čerpadlo bylo odvzdušněné. Ale pouze částečně, protože vzduch zpravidla zůstal v motorové části nad vypouštěcím šroubem. Navíc unikající voda byla často velmi horká, takže při odvzdušňování hrozilo popálení.

Na novém elektronickém oběhovém čerpadle už tento šroub nenajdete. Čerpadla zpravidla mají funkci tzv. autonomního odvzdušnění. Stačí stisknout tlačítko pro odvzdušnění a elektronika čerpadla spustí odvzdušňovací režim, během kterého čerpadlo střídavě zvyšuje a snižuje otáčky, čímž vytlačí vzduch z čerpadla dále do potrubí a motorový prostor čerpadla se zavodní. Nutno však podotknout, že odvzdušnění není automatické, tj. nespouští se samo. Uživatel ho nejprve musí manuálně spustit a potom už probíhá autonomně. Vzduch z čerpadla se pouze vytlačí dále do soustavy, kde je následně nutné provést odvzdušnění celého systému.

A proč je odvzdušnění čerpadla vlastně důležité? Oběhová čerpadla jsou mokroběžná, což mj. znamená, že ložiska jsou mazána čerpanou kapalinou. Pokud je v hydraulice čerpadla vzduch, ložiska nemusí být správně mazána a může dojít k jejich poškození. Zavzdušnění čerpadla také může být příčenou zvýšené hlučnosti čerpadla.Z čerpadla kape voda, aneb odvádění kondenzátu z čerpadla


Odvod kondenzátu z čerpadla

Pokud je výrazný rozdíl mezi teplotou čerpadla a okolního prostředí, může se v čerpadle tvořit kondenzát. Kondenzát je poměrně agresivní kapalina, která může čerpadlo poškodit. Není tedy žádoucí, aby zůstával uvnitř čerpadla. Někteří výrobci proto mají na tělese čerpadla drobné otvory, kterými kondenzát uniká ven. Z čerpadla tak může mírně odkapávat voda, což není na závadu a naopak je to žádoucí. Otvory pro odvod kondenzátu jsou na každé straně čerpadla, aby bylo možné čerpadlo instalovat v libovolné poloze. Při instalaci je však nutné zabezpečit, aby kondenzát neodkapával přímo na spínací skříň čerpadla nebo na jiné technologie v místě instalace.Jaké jsou nejčastější závady oběhových čerpadel?


Oběhová čerpadla jsou relativně jednoduché stroje, ale jako u každého zařízení u nich může dojít k závadě. Podle našich zkušeností je však většina závad způsobena nějakým problémem v topném systému a jen výjimečně se jedná o výrobní vadu. Nejčastěji se setkáváme s poškozením ložisek, které je způsobeno chodem čerpadla na prázdno (bez čerpané kapaliny), průnikem nečistot do čerpadla nebo dlouhodobým zavzdušněním čerpadla. Malá oběhová čerpadla jsou totiž mokroběžná, což znamená, že motor čerpadla je ponořen v čerpané kapalině a ta zajišťuje mazání ložisek. Pokud čerpadlo běží bez čerpané kapaliny, ložiska se zadřou. Stejnou závadu mohou způsobit i nečistoty nebo vzduch v čerpadle, který zhorší mazání ložisek a ta se po určité době poškodí.

Naši zákazníci se také občas obávají poškození elektroniky čerpadla a nostalgicky vzpomínají na stará třístupňová neregulovaná čerpadla. Tento argument je však v dnešní "elektronické" době spíše úsměvný. Výrobci dnes už bez problémů dokáží vyrobit spolehlivou a odolnou elektronickou jednotku.

Obvyklou životnost oběhového čerpadla vám žádný seriózní prodejce nikdy nesdělí. Životnost oběhového čerpadla totiž vždy závisí na konkrétních podmínkách, ve kterých je provozováno - jak je soustava dimenzována, jak často a v jakém zatížení čerpadlo běží, zda je čerpadlo správně vybráno a nastaveno, zda v soustavě nejsou nečistoty apod. V některých instalacích čerpadlo vydrží i 15 let, jinde je potřeba ho vyměnit už po prvním roce provozu. U otázky životnosti oběhových čerpadel je možná vhodnější se ptát, jaká je obchodní strategie výrobce. Zda vyrábí čerpadla, která jsou možná dražší, ale v systému vydrží delší dobu, nebo zda vyrábí levné produkty a počítá s jejich rychlejší obměnou a tedy většími objemy prodejů. V naší nabídce naleznete převážně oběhová čerpadla německé značky Wilo, protože víme, že tento výrobce vyvíjí a vyrábí své produkty tak, aby jejich průměrná životnost byla 12 let.


POTŘEBUJETE  PORADIT?

Máte zájem o čerpadlo? Zašlete nám nezávaznou poptávku.

Poptávka

Zavolejte nám! Rádi Vám pomůžeme vybrat správné čerpadlo.

799 512 789

Zavřít