Zahradní čerpadla začínají být na českých zahradách standardem

Zahradní čerpadla začínají být na českých zahradách standardem

04. 07. 2016 O čerpadlech

Léto budiž pochváleno, ale pokud máme zavlažovat a zajistit dostatečné množství vody veškeré zeleni, může mít chvála teplého počasí poněkud hořkou příchuť. Ovšem pokud si umíme poradit, nezaskočí nás počasí ani případný nedostatek srážek. S pomocí vhodného čerpadla se zalévání nemusíme bát.

Zahradní čerpadlo šetří práci i naši peněženku

Vodou je třeba šetřit, a že je jí v poslední době znatelný nedostatek, to v předchozích letech na vlastní kůži pocítil téměř každý. Odebírat vodu z vodovodního řadu na zavlažování zahrady je vysoce neekonomické a v obdobích dlouhého sucha je to v některých lokalitách dokonce zakázáno. Proč tedy nevyužít alternativní zdroje, které jsou zdarma a snadno dostupné? Například dešťovou vodu, kterou zachytáváme do sudů a nádrží, vodu z vrtů a studní, vodu z nedalekých jezer, rybníků a potoků. Využití těchto zdrojů pro zalévání zahrady samozřejmě není žádnou novinkou, ale teprve s výkonnými vodními čerpadly, která jsou stále dostupnější, se nám otevírají nové možnosti. Již se základními modely čerpadel za pár stokorun můžeme spolehlivě obhospodařovat malou zahrádku. S většími čerpadly se naše možnosti výrazně rozšiřují a například pomocí tlakových ponorných čerpadel dokážeme čerpat vodu z hloubek až 50 metrů. S automatickými domácími vodárnami může být zalévání zahrady dokonce tak pohodlné, že se na něj budeme těšit. Čerpadlo nám může nejen ušetřit namáhavou práci při nošení kropáčů, ale v obdobích největšího sucha často může zachránit naši úrodu.

Základní druhy čerpadel pro použití na zahradě

Zahradních čerpadel různých výrobců je na trhu nepřeberné množství a vyznat se v jednotlivých typech často dělá potíže i odborníkům. Základní členění podle konstrukce a použití čerpadla je však snadné.

Povrchová čerpadla jsou určena pro suchou instalaci mimo zdroj vody a zpravidla bývají samonasávací. Samonasávací čerpadla dokáží sama nasát vodu, takže oproti běžným povrchovým čerpadlům není nutné čerpadlo ani potrubí zavodňovat. Tuto vlastnost oceníme zejména při případné netěsnosti potrubí, kdy čerpadlo poběží bez přerušení činnosti. Musíme však pamatovat na to, že samonasávací schopnost čerpadla je omezena fyzikálními zákony a v praxi žádné čerpadlo nedokáže nasát vodu z větší hloubky než cca 8 metrů.

Ponorná čerpadla, jak název napovídá, jsou určena pro instalaci pod vodní hladinu a využíváme je především ve studních, vrtech, ale také v nádržích, sudech nebo jiných zásobnících. Pokud chceme čerpat vodu ze studny nebo vrtu, měli bychom zvolit tlakové ponorné čerpadlo, které má dostatečný výkon k tomu, aby dokázalo dopravit vodu až ke koncovému odběrnému místu pod dostatečným tlakem (např. postřikovač). Speciálním typem ponorných čerpadel jsou sudová čerpadla, která jsou svou konstrukcí přizpůsobena pro rychlé použití v sudu a jsou ideální volbou pro rychlé a praktické používání dešťové vody ze sudu.

Ponorná i povrchová čerpadla musíme před každým použitím zapnout, což může být v případě zalévání zahrady hadicí s postřikovačem poněkud nepraktické. Proto se na našich zahradách často používají tzv. vodní automaty, které jsou osazeny tlakovým spínačem a automaticky začnou čerpat vodu, jakmile sepneme postřikovač. Na podobném principu fungují i domácí vodárny s tlakovou nádobou. U vodáren čerpadlo spouští pouze tehdy, když v tlakové nádobě díky odběru vody poklesne tlak na určitou hranici. Vodárna nám tak zajišťuje konstantní tlak a díky méně častému spínání čerpadla prodlužuje jeho životnost.

Popsané druhy čerpadel lze použít pouze pro čistou vodu. Obsahuje-li náš zdroj vody nečistoty a příměsi (nejčastěji písek), je vhodné použít sací koš, který umístíme na konec sací hadice. Případně můžeme před čerpadlo připojit filtr s kvalitní filtrační vložkou. Některé druhy zahradních čerpadel jsou dokonce konstruovány tak, že v sobě již mají integrovaný filtr. Tuto ochranu čerpadla není dobré podceňovat, jelikož abrazivní látky, jako je písek, výrazně zvyšují opotřebení oběžného kola čerpadla a snižují jeho životnost.

Někdy se také může stát, že kromě zalévání zahrady potřebujeme odčerpat vodu ze zaplaveného sklepa nebo naplaveniny po vydatných deštích. Pro tyto účely se používají kalová čerpadla, která dokáží odčerpat kaly a znečištěnou vodu s obsahem velkých pevných částí. Ta však mají zpravidla nižší výkon a pro zalévání nejsou vhodná. Řešením tak mohou být univerzální ponorná čerpadla s možností čerpat kapaliny s nečistotami až do velikosti 30 mm. Pro větší zahrady je však vhodnější používat výkonné zahradní čerpadlo a menší kalové čerpadlo mít jako pohotovostní rezervu pro případ nouze.

Jak vybrat zahradní čerpadlo

Jako u každého přístroje, je i při výběru čerpadla nutné věnovat dostatečnou pozornost jeho technickým vlastnostem. Jednotlivé typy čerpadel jsou totiž výkonově vysoce variabilní, a pokud nezvolíme typ odpovídající našim potřebám, může se nám stát, že čerpadlo nebude mít dostatečný výkon a část zahrady stejně budeme muset zalévat ručně. V případě naddimenzovaného čerpadla naopak zbytečně utrácíme za výkon, který nevyužijeme. Hlavními parametry je průtok čerpadla a dopravní výška.

Průtok vyjadřuje, kolik vody za jednotku času dokáže čerpadlo vyčerpat a měli bychom ho stanovit podle požadované maximální spotřeby vody na odběrných místech čerpadla. Pro zalévání zahrady tento parametr není až tak důležitý a můžeme se spolehnout na to, že většina zahradních čerpadel má dostatečný průtok, abychom mohli pohodlně zalévat zahradu. Chceme-li však čerpadlo využívat i pro jiné účely (např. zásobování vodou na chatě, přečerpávání bazénu), měli bychom předpokládaný průtok stanovit přesně.

Dopravní výška čerpadla určuje, do jaké výšky dokáže čerpadlo vodu vyčerpat. Jde vlastně o jiné vyjádření tlaku, který čerpadlo dokáže vyvinout. Pro stanovení dopravní výšky musíme posoudit horizontální výškový rozdíl mezi zdrojem vody a nejvzdálenějším odběrným místem (koncem hadice) a maximální vodorovnou vzdálenost od zdroje a odběrného místa. Pro malá zahradní čerpadla můžeme využít zjednodušený výpočet, kdy k vertikální výšce přičteme ještě 1 metr za každých 10 metrů hadice nebo potrubí. Aby nám voda z postřikovače na konci hadice stříkala, musíme ještě přičíst 10 metrů dopravní výšky za každý 1 bar požadovaného tlaku. Tento zjednodušený výpočet však platí pouze pro malá zahradní čerpadla. U větších instalací musíme zvážit ještě řadu dalších parametrů a dopravní výšku vypočítat přesně, což je zpravidla lepší svěřit odborníkům.

Pokud známe požadovaný průtok a dopravní výšku, je už snadné vybrat čerpadlo, které bude našim požadavkům odpovídat. Je dobré vybrat takové čerpadlo, které má přiměřenou výkonovou rezervu, jelikož se stárnutím čerpadla bude postupně klesat i jeho výkon. Dejme si také pozor na to, že výrobci většinou uvádí maximální hodnoty průtoku a dopravní výšky, které jsou spíše teoretické a platí pro případy, kdy druhý parametr je nulový. Čerpadlo bychom tedy měli vybírat podle jeho výkonové charakteristiky, což je křivka v grafu, která přesně uvádí, jaký průtok dokáže čerpadlo vyvinout pro konkrétní dopravní výšku. Z tohoto grafu snadno poznáme, zda bude čerpadlo vyhovovat našim potřebám.

Vedle volby kvalitní a spolehlivé značky je výběr správného čerpadla nejvýznamnějším faktorem, který ovlivní, zda budeme s čerpadlem spokojeni. Měli bychom mu tedy věnovat potřebnou pozornost a nikdy neuškodí konzultovat náš výběr s odborníky ve specializovaných prodejnách nebo internetových obchodech.Článek vyšel na pokračování v časopisu Zahrádkář (7/2016, 8/2016).

POTŘEBUJETE  PORADIT?

Máte zájem o čerpadlo? Zašlete nám nezávaznou poptávku.

Poptávka

Zavolejte nám! Rádi Vám pomůžeme vybrat správné čerpadlo.

799 512 789

Zavřít